Światowy Dzień Wolontariusza 2020

5 grudnia 2020 to szczególny dzień dla Serve the City. Dokładnie wtedy obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w różnych miejscach Polski odbyły się akcje, w których wzięli udział nasi wolontariusze.


KRAKÓW

W sobotę 5 grudnia wolontariuszki STC Kraków zorganizowały warsztaty w Przytulisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 tylko kilkoro naszych wolontariuszy mogło fizycznie wziąć udział w warsztatach i tworzyć kartki razem z paniami z przytuliska.

Asia tak opowiada o tym dniu:

Wraz z mieszkającymi w Przytulisku paniami przygotowywałyśmy kartki świąteczne. Ze względu na panujące obecnie ograniczenia byłyśmy tylko we dwie (trzecia wolontariuszka niestety rozchorowała się w dniu wydarzenia). Pań było około 20. Na dwie godziny stołówka zamieniła się w pracownię kartek bożonarodzeniowych. Panie bardzo się zaangażowały. Dla niektórych własnoręczne przygotowanie kartki było z dużym wyzwaniem, inne zdawały się być w swoim żywiole, wiele wykazało się dużą kreatywnością. Wspólnie spędzony czas był również okazją do zapoznania się i rozmów. Mamy nadzieję, że wrócimy tam jeszcze wielokrotnie, aby rozwijać nawiązanie relacje.


ŁĄCZKA

Wolontariuszki STC ze śląska cieszyńskiego spotkały się na warsztatach w ramach naszej akcji tworzenia świątecznych kartek dla potrzebujących. Dziewczyny wykorzystując różnorodne materiały (zawieszki prezentowe, tasiemki, brushpeny, farby i naklejki) wykonały łącznie aż 41 kartek, które 17 grudnia zostały przekazane do Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu.

Mamy nadzieję, że ten drobny gest życzliwości rozświetli świąteczny czas podopiecznych MDSS w tym trudnym dla wszystkich roku.

Ala tak wspomina to wydarzenie:

Wspaniale było spotkać się z dziewczynami i zrobić coś dla innych, a przy okazji wyżyć się kreatywnie. Podobno żaden akt życzliwości nigdy nie idzie na marne, mam zatem nadzieję, że nasze kartki sprawią radość i przyniosą nadzieję na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok podopiecznym MDSS, którzy z powodu pandemii są w tym roku właściwie cały czas odizolowani od świata, nie mogą też być odwiedzani przez bliskich, dlatego że koronawirus jest dla nich najbardziej niebezpieczny. Mam nadzieję, że jeszcze powtórzymy tę akcję.


GDAŃSK

12 grudnia wolontariuszki STC spędziły całe popołudnie (oraz wieczór i pół nocy) tworząc kartki na Święta Bożego Narodzenia dla dwóch Domów Samotnej Matki w Gdańsku. Aż do później nocy towarzyszyło im dużo śmiechu, gorącej czekolady z bitą śmietaną, herbaty „świątecznej”, przekąsek i kawy. Kartki, które stworzyły to ich autorskie pomysły lub drobne pinterestowe inspiracje. Co więcej, do projektu chciała dołączyć jeszcze jedna dziewczyna wraz ze swoim narzeczonym, niestety nie mogli być na miejscu z naszymi wolontariuszami, dlatego przekazaliśmy im potrzebne materiały do zrobienia kilku kartek.Nasi wolontariusze stworzyli wspólnie 35 kartek, które zostały przekazane mieszkankom Domów Samotnej Matki 17 i 21 grudnia.

Mamy wielką nadzieję, że tyle samo radości, co samo robienie ich naszym wolontariuszkom, te własnoręcznie wykonane świąteczne kartki sprawią mamom i ich dzieciom.

Magda i Marta, które brały udział w warsztatach w Gdańsku tak opisały cale wydarzenie:

Magda:

Jest to niewątpliwie ciekawe przeżycie. Pracę na rzecz Serve The City odebrałam jako coś mega pozytywnego. Dzielenie się sercem z innymi ludźmi. Niewątpliwie czuć było taką satysfakcję z robienia czegoś dla kogoś. Świetna atmosfera przy pracy idzie na plus. Dziękuję bardzo!

Marta:

Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak pięknej inicjatywie. Wiedziałam, że to dość mało, ale mogłam poświęcić mój czas i serce w przygotowanie kartek świątecznych. Myśle, że taki prosty gest może naprawdę poprawić komuś nastrój. Chciałam się zaangażować w akcje, ponieważ uwielbiam sprawiać ludziom radość, do tego spędziliśmy naprawdę dobry czas przy przygotowaniach. Mam nadzieje, że dzięki inicjatywie dla tych kilkunastu osób święta Bożego Narodzenia będę choć trochę bardziej magiczne i wyjątkowe.


Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mimo trudnego czasu pandemii udało nam się zorganizować wszystkie te warsztaty i dzielić się dzięki nim życzliwością z ludźmi potrzebującymi. Jesteśmy również wdzięczni naszym wolontariuszom, bez nich nic by się nie udało – dziękujemy Wam za obecność i zaangażowanie, jesteście najlepsi!