COVID-19 (Koronawirus)

Witaj w imieniu Serve the City Polska,

W ostatnich dniach mamy do czynienia z niespotykaną sytuacją w naszym kraju i na świecie. Podczas gdy wszyscy starają się znaleźć, co dla nich najlepsze, zastanówmy się, co jest najlepsze dla naszego sąsiada. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich naszych wolontariuszy, przyjaciół i każdego, kto chce pomóc swoim sąsiadom, do wzięcia udziału w bieżącym projekcie wsparcia potrzebujących, ze względu na zagrożenie koronawirusem. 

Nasze wartości w Serve the City, którymi są pokora, współczucie, szacunek, odwaga, miłość i nadzieja wymagają od nas podjęcia działań w tym momencie. Będziemy działać odpowiedzialnie, a jednocześnie z odwagą i poświęceniem, aby służyć naszym sąsiadom, którzy potrzebują pomocy z jakiegokolwiek powodu. Mając na uwadze te wyżej wymienione wartości, zachęcamy każdego, kto jest w stanie zaoferować pomoc i szerzyć dobro #SpreadKindness, do poinformowania swoich sąsiadów o gotowości do pomocy. 

Aktualizacja z dnia 24.03.20: Polski rząd uchwalił kolejne obostrzenia. Na szczęście wolontariat w ramach pomocy potrzebującym w tym czasie jest dozwolony. Szczegóły przeczytasz tutaj.

To prosty projekt życzliwości, w którym możesz zaoferować swoim sąsiadom pomoc, kupując artykuły spożywcze, wyprowadzając psa, idąc do apteki, albo pomóc rodzinie z dziećmi w domu, starszemu sąsiadowi lub komuś, kto nie może się narazić na zarażenie wirusem.

[In English only – our international team is also posting projects that can be done by individuals and small groups, or perhaps teams via video conference. See the list here.]

Weź udział tylko, jeśli spełniasz następujące kryteria:

  • W 100% czujesz się dobrze (nie jesteś na nic chory)
  • Nie miałeś kontaktu z kimś, kto nie czuje się dobrze (jakakolwiek choroba)
  • Nie masz kontaktu z nikim, kto ma koronawirusa

Pomagając swoim sąsiadom, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Starannie przestrzegaj wszystkich zalecanych praktyk higienicznych (mycie rąk, używanie rękawiczek podczas dotykania wspólnych powierzchni itp.)
  • Unikaj wszelkiego fizycznego kontaktu (uściski, pocałunki, uściski dłoni itp.)
  • Używaj środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu

Nasz międzynarodowy motyw Serve the City na 2020 r. brzmi: „Życzliwość zaczyna się ode mnie”, więc zastosujmy to w działaniu i szerzmy dobro #SpreadKindness!

Instrukcje dla osób chcących włączyć się w akcję:

  • Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do ulotki, którą można wydrukować, w dwócj językach (polskim i angielskim), dzięki czemu możemy spróbować dotrzeć do wszystkich naszych sąsiadów.
  • Jeśli nie masz drukarki, możesz mimo to wziąć udział w akcji i użyć naszej ulotki jako szablonu do stworzenia własnych, które umieścisz w skrzynkach pocztowych sąsiadów.
  • Przez cały czas zachowaj bezpieczną odległość, pozostań co najmniej 1,5 metra od innych, szczególnie w sklepach i w kolejkach.

Prosimy nie proś z góry o pieniądze, jeśli nie zostaną Ci zaproponowane przez potrzebującego sąsiada. W ten sposób nikt nie pomyśli, że chcesz go oszukać. Prosimy dostarcz sąsiadowi paragon(y) za zakupy, w ten sposób będzie wiedział, jaką kwotę powinien zwrócić do twojej skrzynki pocztowej.

Jeśli chcesz być bardziej hojny i chcesz zaoferować zrobienie zakupów nie oczekująć zwrotu pieniędzy, możesz oczywiście tak zrobić. w tych stresujących czasach drobne akty dobroci odbijają się szerokim echem.

Dzięki! Podziel się na socialmediach, jakim uczuciem jest #SpreadKindness, jeśli chcesz możesz nas oznaczyć (Instagram: @stc.krk Facebook: Serve The City Polska)!