29 kwietnia, 2020

Światowy Dzień Wolontariusza

ZAPISZ DATĘ 9 maja

Co roku w drugą sobotę maja Serve the City International obchodzi Światowy Dzień Wolontariusza [Global Volunteer Day]. W tym roku nie jest inaczej – w środku pandemii też możemy znaleźć małe rzeczy do zrobienia, może nie tak duże lub zorganizowane, jak byśmy chcieli, lecz wciąż potrzebne, ponieważ życzliwości nie można zawiesić.


Dołącz do naszych wolontariuszy z Serve the City z całego świata, by w ten specjalny dzień świętować wolontariat i mieć wpływ na czyjeś życie! W sobotę 9 maja wolontariusze Serve the City Polska (a także wszyscy chętni) są zaproszeni do podjęcia drobnych działań #SpreadKindness i wykonywania małych lub dużych rzeczy dla innych.

Proponujemy dwa sposoby na zaangażowanie się w obchody Światowego Dnia Wolontariusza (wykonaj oba!):

BINGO “Spread Kindness”

W sobotę 9 maja jako Serve the City Polska zachęcamy ludzi w całej Polsce, żeby pomagali ludziom grając w BINGO! Chodzi o to, aby wykonać polecenia na karcie bingo – małe rzeczy, które możesz łatwo zrobić w domu lub okolicy. Opublikuj zadania w mediach społecznościowych, oznaczając STC Polska i hashtag #KindnessStartsWithMe – pierwsze pięć osób, które zdobędą pięć pozycji z rzędu, wygrywa kartę upominkową do Empiku o wartości 15 zł, a pierwsza osoba, która skompletuje całą kartę, otrzyma kartę upominkową o wartości 75zł!

Regulamin konkursu z okazji Światowego Dnia Wolontariusza Serve The City Polska

Międzynarodowa wideokonferencja Serve The City na Zoomie dla wolontariuszy

Dołącz do wolontariuszy z całego świata i naszego założyciela, Carltona Deala z Brukseli i usłysz inspirujące historie, dowiedz się, co robią inni wolontariusze, a może nauczysz się fajnego sposobu na wykonanie większej liczby zadań na karcie BINGO!

Życzliwości nie da się odwołać

Spotkania na całym świecie są odwoływane. Wydarzenia są odwoływane. Wycieczki są odwoływane.

Ale wirus, nawet pandemia, nie może zawiesić najważniejszych rzeczy w życiu.

Życzliwość jest jak sklepy całodobowe – czynna 24/7! Życzliwości nie można zawiesić.

Tutaj parę sposobów, które wolontariusze Serve The City na całym świecie wykorzystują, by okazywać dobro ludziom w potrzebie:

 1. Zadzwoń do starszej osoby, którą znasz, zapytaj jak się czuje i jak tam jej samopoczucie.
 2. Wyślij kartkę/ wiadomość do osoby, które jest w szpitalu lub społecznie wyizolowana. 
 3. Poinformuj sąsiadów, że możesz im pomóc, jeśli czegoś potrzebują.
 4. Stwórz listę kontaktów awaryjnych dla najbliższych sąsiadów.
 5. Zorganizuj spotkania online dla znajomych przez Skype lub Zoom, żeby ludzie mogli razem śpiewać, modlić się i dzielić.
 6. Zapytaj sklepy spożywcze, czy jest coś, co można dostarczyć potrzebującym.
 7. Zamów jedzenie, kwiaty lub niezbędne przedmioty, które możesz dostarczyć potrzebującym osobom lub przyjaciołom jako niespodziankę..
 8. Dziel się grafikami/ informacjami ze sprawdzonych źródeł, które rzucają światło nadziei i pomogą ludziom zachować spokój i czuć się bezpiecznie.
 9. Dołącz lub zorganizuj spotkanie z sąsiadami, żeby wszyscy na balkonach/ w oknach dołączyli do wspólnego śpiewu.
 10. Rozpocznij dyskusję lub napisz post na forach społecznościowych, żeby pobudzić działania związane z dobrocią.
 11. Zaoferuj lekcje czegoś, co umiesz robić, za pośrednictwem mediów społecznościowych: nauka gry na instrumencie/ nauka języka/ proste naprawy w domu.
 12. Dowiedz się, kiedy są urodziny, rocznice i inne specjalne wydarzenia bliskich sąsiadów, uchodźców, osób chorych, dzieci i innych, i wyślij im życzenia/ kwiaty/ prezent.
 13. Zadbaj o wspólne przestrzenie, w których mieszkasz: czyszczenie, sterylizację, zbieranie śmieci itp.
 14. Zaoferuj opiekę nad dziećmi znajomych, czytając im książkę lub grając w gry z dziećmi przez Internet.
 15. Podziel się wszystkimi dobrymi wiadomościami, które usłyszysz, tak szybko i tak szeroko, jak to możliwe!

Przeczytaj więcej na temat odpowiedzi Serve the City International [EN] na COVID-19, zapraszamy również do łączenia się z STCi w każdy poniedziałek o 18:00 CET (+1 GMT) na konferencję wideo All City Connect STCi przez Zoom [EN]. Bądź na bieżąco z serią STCi COVID-19 Kindness [EN] podcastami, postami i innymi akcjami.